The DAV Class 3 Maths Book Solutions and **DAV Class 3 Maths Chapter 2 Worksheet 1** Solutions of Additions offer comprehensive answers to textbook questions.

## DAV Class 3 Maths Ch 2 WS 1 Solutions

Add.

1.

Solution:

8955

2.

Solution:

9867

3.

Solution:

9898

4.

Solution:

8959

5.

Solution:

7437

6.

Solution:

7586

7.

Solution:

7577

8.

Solution:

6999

9.

Solution:

3866

### DAV Class 3 Maths Chapter 2 Worksheet 1 Notes

1. The sum of numbers in any order is same.

1 + 3 + 4 = 8 or

4 + 3 + 1 = 8

2. Number + 0 = same number.

8 + 0 = 8

6 + 0 = 6

1378 + 0 = 1378

3. Addition of 10, 100 and 1000s

10 + 10 = 20

20 + 10 = 30

30 + 10 = 40

40 + 10 = 50

100 + 100 = 200

100 + 200 = 300

300 + 100 = 400

400 + 100 = 500

1000 + 1000 = 2000

2000 + 1000 = 3000

3000 + 1000 =4000

4000 + 1000 = 5000

**Addition of 4-Digit Numbers:**

1.

Remember: First add ones, next tens, then hundreds, lastly thousands.

2.

Question 1.

Collection of stamps of Rohan, Mohit, Renu and Neha are given below:

Mohit 159

Rohan 282

Renu 295

Neha 800

Now answer these questions:

(a) Whoa has maximum number of stamps?

Solution:

Neha

(b) What is the total collections of stamps of Rohan and Renu?

Solution:

577

(c) How many stamps were collected by Neha and Mohit together?

Solution:

959

(d) If I give Rohan 18 stamps more, how many stamps will he be having now:

Solution:

300

Question 2.

A train was carrying 615 people. At a station 26 more people got into the train. Find the total number of people in the train now.

Solution:

No. of people in the train = 615

No. of people who got in = 26

Total = 641

Now, the total no. of people in the train is 641.

Question 3.

Write the numbers on each petal. One has been filled for you.

Solution:

Do yourself.